لوگو و تایپوگرافی شرکت فراپاک

طراحی لوگو حرفه‌ای: عامل جلب مشتریان | 12 ویژگی لوگوی حرفه‌ای

طراحی لوگوی حرفه‌ای و برندینگ

طراحی لوگو حرفه‌ای از نان شب برای یک برند و برندینگ واجب تر است. علت این امر، کمک‌کردن به تبلیغ هرچه بهتر و بیشتر برند است. در واقع، یکی از بهترین روش‌های ارائه تبلیغات، طراحی یک لوگو تخصصی برای برند است. همانطور که در مطالب قبلی هم ذکر شد، لوگو تنها یک علامت یا یک نشان برای برند نیست، بلکه ارائه دهنده هویت و اهداف برند است.

پس برگ برنده برند برای جذب مشتری بیشتر و سبقت‌گرفتن از رقبا در بازار، داشتن لوگو مخصوص است. داشتن لوگو حرفه‌ای می‌تواند در بازار کسب و کار شما تفاوت ایجاد کند. در این مقاله از استودیو سپهر؛ استودیوی حرفه‌ای تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ به مزایای داشتن یک لوگوی حرفه‌ای در فضای رقابت بین برندها می‌پردازیم.

ویژگی‌های یک لوگوی حرفه‌ای

لوگو یک عنصر کلیدی در هویت بصری یک شرکت یا برند است و باید حرفه‌ای، منحصربه‌فرد و قابل تشخیص باشد. ویژگی‌های یک لوگوی حرفه‌ای شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. سادگی (Simplicity): لوگو باید ساده و قابل فهم باشد. از تعداد کمی از المان‌ها و جزئیات استفاده کنید تا لوگو به یاد ماندنی و قابل تمیز شدن باشد.
 2. منحصربه‌فردی (Uniqueness): لوگو باید منحصربه‌فرد و قابل تمایز باشد تا برند را از رقبا متمایز سازد.
 3. قابلیت قابل خواندن (Readability): متن‌ها و نمادهای استفاده شده در لوگو باید خوانا و قابل فهم باشند، حتی در ابعاد کوچک.
 4. کاربری چند منظوره (Versatility): لوگو باید قابل استفاده در انواع مختلف محیط‌ها و برنامه‌ها باشد، از جمله چاپ، وب، تبلیغات و غیره.
 5. رنگها و تاکید بصری (Color and Visual Emphasis): انتخاب رنگها بر اساس احساسات و ارتباطات مرتبط با برند بسیار مهم است. همچنین، تاکید بصری باید به جزئیات مهم برند حاکم باشد.
 6. انطباق با ارزش‌ها و هویت برند (Alignment with Values and Brand Identity): لوگو باید با ارزش‌ها، شخصیت و هویت برند هماهنگ باشد.
 7. مقیاس‌پذیری (Scalability): لوگو باید در ابعاد مختلف قابل استفاده باشد بدون اینکه کیفیت و شناخت آن کاهش یابد.
 8. کپی‌رایت و حق نشر (Copyright and Trademark): اطمینان حاصل شود که لوگو شما تا حد ممکن از لحاظ حقوقی محافظت و ثبت شده است.
 9. هماهنگی با زبان بصری (Consistency with Visual Language): لوگو باید با سایر المان‌های زبان بصری(هویت بصری) برند همخوانی داشته باشد.
 10. تداول‌پذیری (Memorability): لوگو باید به خاطر سپرده شود و افراد را به یادآوری برند تشویق کند.
 11. قابلیت انتقال احساس (Evokes Emotion): لوگو باید قابلیت انتقال احساسات و ارتباط عاطفی با مخاطبان را داشته باشد.
 12. تطابق با نوع فعالیت (Relevance to Industry): لوگو باید با نوع فعالیت شرکت یا برند همخوانی داشته باشد.

هنگامی که یک لوگو این ویژگی‌ها را داراست، می‌تواند به شکل قوی به تشخیص برند کمک کرده و به تعاملات مثبت مخاطبان با برند کمک نماید. یک لوگوی خوب، می‌تواند به تقویت برندسازی و افزایش آگاهی از برند کمک کند. برای مشاهده نمونه کارهای طراحی لوگو کلیک کنید.

لوگو را با برند اشتباه نگیرید!

به این نکته توجه کنید که لوگو تنها هویت برند است، نه خود برند! به‌عبارتی دیگر، یک طراح ماهر، صرفا با کمک‌گرفتن از نشانه‌ها، نمادها، فونت ها، رنگ‌ها و قالب‌های طراحی هویت و زیشه وجودی برند شما را به تصویر می‌کشد. بنابراین لوگو نشان‌دهنده برند شماست، نه خود آن. به همین منظور، لوگو یک روش برای تبلیغات موثر برند بوده و می‌تواند در یک چشم بهم‌زدن در بازار کار برند تفاوت ایجاد کند.

طراحی لوگو شرکت حفاظتی
طراحی لوگو شرکت حفاظتی فردا راسخ

بازار باید بداند شما چه کسی هستید؟

زمانیکه یک برند جدید به بازار وارد می‌شود، در ابتدای امر نیاز به معرفی و شناخت دارد. در واقع، مخاطبان، بازار هدف، بازار مشتریان و حتی پرسونای مورد نظر برند باید با هویت، نوع عملکرد، اهداف و خدماتی که برند ارائه خواهدداد، آشنا شوند. بهترین راه برای رساندن پیام به تمام گروه‌های هدف ارائه یک لوگو حرفه‌ای برای تمایز با رقبا و ایجاد تفاوتی عظیم در بازار است.

در مقاله “طراحی لوگو و دیجیتال مارکتینگ” به 20 اثر لوگوی حرفه‌ای در دیجیتال مارکتینگ پرداخته‌ایم.

شما فقط یکبار فرصت دارید!

شما فقط یکبار فرصت دارید تا قلب مشتری را بدزدید! این کار صرفا با داشتن یک لوگو خوب که حاوی هویت برند شماست، امکان‌پذیر خواهدبود. اگر بخواهید با رقبا متمایز باشید و جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشید، باید بتوانید قلب مخاطب را فتح کنید. به‌عنوان مثال، برند کفش بلا دیگر بر سردر مغازه‌ها دیده نمی‌شود و می توان به راحتی گفت برندهای بهتری نظیر بوفالو سفید جایگزین آن شده‌اند. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید به مقاله “طراحی لوگو و تاثیر آن در مارکتینگ” مراجعه کنید.

باید به‌راحتی شناخته شوید

برای اینکه سریعا برند شما شناخته شود، باید در اندازه‌های بزرگ و کوچک قابل تشخیص باشید. اگر تمایل دارید تا پرسونا و بازار مشتریان در یک تبلیغ بیلبوردی و یا حتی در یک کراکت تبلیغاتی شما را به‌راحتی بشناسد، نیازمند یک لوگو حرفه‌ای خواهید بود. البته باید به این نکته توجه کرد که هدف از طراحی لوگو رقابت با برندهای دیگر نیست، زیرا اگر هدف رقابت باشد، ممکن است لوگوها شبیه به هم باشند و در نتیجه ذهن مخاطب با سایر برندها همزادپنداری کند. در کنار این مشکل ممکن است لوگوی برندی که شبیه به سایر برندهاست از نظر قانونی هم دچار مشکل شود. به همین منظور، صرفا هدف ماندگاری و جلب توجه مخاطب است.

طراحی لوگو حرفه‌ای
لوگو و تایپوگرافی شرکت اتحاد صنعت

اگر علاقه‌مند هستید که در رابطه با چگونه طراحی لوگو به شناخت برند و ایجاد ارتباط با مشتریان کمک می کند بیشتر بدانید به مقاله طراحی لوگو و شناخت برند مراجعه کنید.

یک لوگو حرفه‌ای چگونه نظر مشتریان را جلب خواهدکرد؟

منظور از داشتن یک لوگو حرفه‌ای و جلب نظر مشتری، همان افزایش فروش است. در واقع تنها اینکه مشتری برند را از طریق لوگو بشناسد مهم نیست، بلکه هدف این است که مشتری خرید کرده و محصول را به‌کار ببرد. اگر لوگوی برند ویژگی‌های زیر را داشته باشد، پس قادر است مشتری را جذب کرده و فروش را ارتقا دهد.

ایجاد حس حرفه ای: اگر لوگویی براساس قوانی صحیح طراحی شود، به برند حس حرفه‌ای می‌دهد. زمانیکه مشتری احساس کند برندی حرفه‌ای است، به برند اعتماد کرده و در نتیجه فروش بالا خواهدرفت.

ایجاد حس شناخت بیشتر: در بازار کسی برند را نمی‌شناسد، بنابراین لوگو به کمک برند آمده و تمامی اطلاعات را در کسری از ثانیه به مشتری منتقل خواهدکرد. مشتریانی که از برند شناخت پیدا کنند، آن را انتخاب کرده و خرید می‌کنند.

داشتن طراحی مناسب: یک لوگو زمانیکه ساده باشد، از رنگ و فونت مناسب طراحی شده‌ باشد و همچنین بتواند به‌راحتی مفهوم را به پرسونا منتقل کند، مشتری را جذب کرده و فروش را ارتقا می‌دهد. بسیاری از لوگوها از اشتباهات رایج پیروی می‌کنند. به‌عنوان مثال: مبهم طراحی می‌شوند یا بسیار پیچیده و شلوغ هستند. در نتیجه با ذهن مخاطب ارتباط نگرفته و از دید مشتری پنهان خواهندماند. به‌عنوان نمونه، برند پپسی باید به فکر تغییری صحیح در ظاهر لوگوی خود باشد. در حالت کلی عکس لوگوی پپسی شبیه به یک دایره کوچک بوده که هیچگونه علائم یا شناختی دررابطه با برند ندارد.

در مقاله “سفارش طراحی لوگوی حرفه‌ای” به بیان 6 نکته مهم در طراحی لوگو پرداخته‌ایم که مطالعه آن دیدگاه عمیقی درمورد پروسه طراحی لوگو به شما می‌دهد.

سخن آخر در داشتن یک لوگو حرفه‌ای

صرفا داشتن یک لوگو حرفه‌ای ملاک پیشرفت برند نیست. باید بدانیم که لوگو قرار است چه نقشی را برای کسب و کار ارائه دهد. همچنین باید به نقش لوگو و تاثیر آن بر سایر رقبا و همچنین جلب نظر مشتریان توجه کنیم

لوگو یک جزء مهم در هویت بصری یک شرکت یا برند است و تأثیرات زیادی بر سایر رقبا و جلب نظر مشتریان دارد. در زیر، تأثیرات مهم نقش لوگو بر رقبا و مشتریان به این ترتیب است:

تاثیر بر رقبا:

 1. تمایز بصری:
  • یک لوگو قوی و ممتاز می‌تواند برند را از رقبا تمایز دهد.
  • طراحی منحصر به فرد و شناخته شده لوگو می‌تواند شرکت را در ذهن مشتریان متمایز کند و باعث جلب توجه بیشتری شود.
 2. اعتبار و اعتماد:
  • لوگو یک برند می‌تواند اعتماد و اعتبار را به همراه داشته باشد.
  • یک لوگو شناخته شده و قابل اعتماد ممکن است مشتریان را به سمت شرکت هدایت کرده و احساس اطمینان بیشتری از خدمات و محصولات فراهم کند.
 3. برندینگ موثر:
  • لوگو به عنوان نماد برند عمل می‌کند و می‌تواند به تقویت استراتژی برندینگ کمک کند.
  • اگر لوگو با ارزش‌ها و ماموریت شرکت هماهنگ باشد، به رشد و توسعه برند کمک می‌کند.

تاثیر بر مشتریان:

 1. جلب توجه:
  • یک لوگو جذاب و قوی می‌تواند توجه مشتریان را جلب کند.
  • طراحی جذاب و شناخته شده لوگو می‌تواند به مشتریان احساس کنجکاوی و تعامل با برند را القا کند.
 2. شناخت برند:
  • لوگو به عنوان نمادی شناخته شده از برند عمل می‌کند.
  • این شناخت به مشتریان کمک می‌کند تا برند را در ذهن خود به یاد بیاورند و در زمان تصمیم‌گیری خرید احتمال انتخاب برند را افزایش دهند.
 3. تأثیر روحی:
  • لوگو می‌تواند تأثیر روحی را نیز به همراه داشته باشد.
  • یک لوگو شاداب و مثبت می‌تواند احساسات مثبتی در مشتریان ایجاد کند و ارتباط مثبتی با برند برقرار کند.
 4. اعتراض به خاطر:
  • یک لوگو به خوبی طراحی شده ممکن است به مشتریان یادآور ویژگی‌ها و مزایای برند باشد و در نتیجه، احتمال انتخاب برند را افزایش دهد.

به طور کلی، نقش لوگو در جلب توجه، تمایز برند از رقبا، ایجاد اعتماد و ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان بسیار مهم است و می‌تواند به توسعه و موفقیت برند کمک کند.

در مقاله “تاثیر رنگ‌ها در لوگو” به بررسی اثر رنگ‌های مختلف در نگاه مشتری به لوگو و معنی هرکدام پرداخته‌ایم.

سفارش طراحی لوگو حرفه‌ای

تیم حرفه‌ای و مجرب استودیو سپهر با چندین تجربه موفق در زمینه طراحی لوگو برای کسب و کارهای مختلف این آمادگی را دارد تا پس از برگزاری یک جلسه مشاوره رایگان، طراحی لوگو شما را برعهده بگیرد. برای سفارش طراحی لوگو پیام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط