طراحی شخصیت

نکات کلیدی در سفارش طراحی کاراکتر | نقش و اهمیت طراحی کاراکتر در ایجاد هویت برند

سفارش طراحی کاراکتر

سفارش طراحی کاراکتر، شاید در نگاه اول کار بسیار ساده و آسانی باشد. تصور برخی از کارفرماها این است که یک طراح خوب پیدا می‌کنیم و سفارش طراحی و ساخت کارکتر تبلیغاتی را به او می‌دهیم و وی تمام کارها را پیش می‌برد. اما طراحی شخصیت تبلیغاتی به این سادگی هم نیست، نکات مهمی را در طراحی کارکتر تبلیغاتی باید در نظر بگیرید که در نگاه اول چندان مرتبط به ساخت شخصیت تبلیغاتی نیست؛ ما در این مقاله از وبسایت استودیو سپهر؛ استودیوی حرفه‌ای تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ به نکات مهم و پنهانی از طراحی کاراکتر می‌پردازیم که شاید کمتر به گوشتان رسیده باشد.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه سفارش طراحی کاراکتر می‌تواند به شناخت مشتریان و همچنین اثبات هویت برند کمک کند؟ در پاسخ به این سوال، باید عنوان کنیم که پیش از سفارش و طراحی کاراکتر، برند باید ابتدا پرسونای هدف و بازار مشتریان خود را به‌خوبی بشناسد. شناخت مشتریان می‌تواند در انتخاب کاراکتر درست و همچنین ارتقای اهداف برند بسیار اثربخش باشد. در ادامه این مطلب شما را با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا خواهیم‌کرد.

شکست تبلیغات با کاراکتر بی‌نقص!

برای بسیاری از کسب‌وکارها پیش آمده است که هزینه هنگفتی را برای طراحی کاراکتر پرداخت کرده‌اند و طبق سلیقه و آنچه که سفارش داده بودند کارکتر دلخواهشان را بدون نقص و ایراد تحویل گرفته‌اند، اما در اجرای کمپین‌ها و تبلیغات متاسفانه با شکست رو به رو شدند و سرمایه خود را بر باد رفته دیده‌اند. اما چرا وقتی کاراکتر، سناریو و بستر اجرای تبلیغات بی‌نقص است، پروژه تبلیغات با بی‌میلی مخاطبان و مشتریان روبه‌رو می‌شود و شکست می‌خورد؟ همینجا است که اهمیت نکات پنهانی موضوع خودنمایی می‌کند.

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کاراکتر کلیک کنید.

سفارش کاراکتر سازی

سفارش طراحی کاراکتر با توجه به ویژگی‌های پرسونا

پیش از سفارش طراحی کاراکتر، باید حتما ویژگی‌های مربوط به پرسونای هدف را در نظر داشته‌باشید. این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا اگر برندی بخواهد پیشرفت چشمگیری داشته‌باشد، باید به سلیقه مشتریان خود نزدیک شود. برای نزدیک‌شدن به پرسونای هدف به ویژگی‌های زیر در آن توجه کنید:

توجه به جنسیت پرسونا: یک برند باید بداند که مخاطبش چه جنسیتی دارد و در کدام گروه قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال برند زارا هر دو جنسیت، زن و مرد را دربرمی‌گیرد و برای هر دو گروه محصول ارائه می‌دهد.

گروه سنی پروسنا هدف: با توجه به محصول و یا خدماتی که برند ارائه می‌دهد، می‌توان گروه سنی را تغییر داد. به‌عنوان نمونه برند کیدو صرفا برای کودکان و نوزادان پوشاک ارائه می‌کند.

شغل پرسونا: بسیاری از برندها، در هنگام ارائه خدمات صرفا به تاریخچه مربوط به مشاغل توجه دارند. برای مثال، برند آریانا مد در حوزه پزشکی و تجهیزات پزشکی فعالیت داشته و پرسونای هدفش مشاغل پزشکی و پیراپزشکی است.

توجه به موقعیت مکانی: در نظر گرفتن موقعیت مکانی پرسونا کمی برند را در ارائه محصول و خدمات محدود می‌کند؛ اما می تواند به شناخت بهتر برند و اهدافش کمک شایانی داشته‌باشد. به عنوان نمونه، برندی که در زمینه تولید پوشاک محلی فعالیت دارد.

درصورتی‌که به ویژگی‌های ذکرشده در بالا توجه داشته‌باشیم، می‌توانیم کاراکتری طراحی کنیم که برای پرسونا یهدفمان جذاب باشد. برای نمونه، برند پدیابست که محولات مکملی برای کودکان ارائه می‌کند، از اشکال حیونات موجود در کتاب‌های کودکان با دهانی باز برای طراحی کاراکتر خود استفاده‌کرده که در کنار درنظرگرفتن سن، جنسیت و سایر ویژگی‌های پرسونای خود بسیار جذاب است.

برای درک بهتر از اهمیت کاراکتر در دیجیتال مارکتینگ می‌توانید به مقاله طراحی کاراکتر و شخصیت تبلیغاتی و اهمیت آن در مارکتینگ مراجعه کنید.

چرا در سفارش طراحی کاراکتر باید شخصیت برند حفظ شود؟

تصور کنید از یک فرد که در نظر شما شخصیت بزرگ و مهمی است رفتاری ناشایست ببینید، یا حرف‌هایی بشنوید که در شان آن شخصیت نباشد. از آن پس فرد مذکور در نظر شما اعتبار سابق را ندارد و هرگز به جایگاه قبل در نظر شما نمی‌تواند بازگردد و یا به سختی بتواند به جایگاه قبلی در نظر شما بازگردد.

چنانچه رفتار ناشایستی که از او دیده باشید بسیار دور از شخصیت آن فرد باشد، ذهن شما شروع به فراموش کردن وی و دوری جستن از آن فرد می‌کند. یک کاراکتر اشتباه می‌تواند چنین بلایی را بر سر برند یک کسب‌وکار نازل کند. تبلیغاتی که زمان و هزینه بسیار زیادی برای آن صرف شده به همین راحتی از دست می‌رود و نه‌تنها نتیجه مطلوب به همراه ندارد بلکه نتیجه عکس به همراه خواهد داشت و تبدیل به ضد تبلیغ می‌شود.

در پاسخ به اینکه چرا باید در سفارش طراحی کاراکتر، شخصیت برند نیز لحاظ شود، باید عنوان کنیم که برندها هم همانند انسان‌ها دارای شخصیت هستند. اهمیت شخصیت برند هم در زمان جذب پرسونا و ایجاد مشتری وفادار خود را ظاهر می‌کند. شخصیت یک برند را با توجه به اهدافش و همینطور محصولاتی که ارائه داده می‌توان مشخص کرد. این شخصیت برند است که در تمامی زمینه‌ها حتی طراحی کاراکتر به کمک برند خواهدآمد.

 برای مثال: برند m&m از ابتدا کاراکترهایی داشت که برایش شهرت به دنبال نداشت. پس از همکاری با یک شرکت تجاری در حوزه برندسازی، سعی کرد با توجه به شخصیت برند خود کاراکترهای سبز، آبی، قرمز و زرد را ارائه کند. در این بین سه کاراکتر مرد و یک کاراکتر زن وجود داشت. هر کدام از این کاراکترها با شخصیت برند که اغواگر بود، کاملا همخوانی داشته و به پیشرفت و ارتقای برند کمک کردند. این روند باعث شد تا در سال 2012، کاراکتر دیگری هم اضافه کند.

در سفارش طراحی کاراکتر آیا صرفا توجه به پرسونای هدف کافی است؟

مسلما در سفارش طراحی کاراکتر، صرفا توجه برند روی پرسونای هدف نخواهدبود، بلکه برند باید به بازار مشتریان نیز توجه ویژه‌ای داشته‌باشد. برای اینکه کاراکتر بتواند بر بازار مشتری اثرگذار باشد، باید بتواند توجه آن را جلب کرده و بتواند مشکلات و خلاهایی را که دارند با محصول ارائه‌دهنده خود برطرف کند. اگر این دو مورد را برطرف کند، می‌ت.ان گفت که بازار مشتریان به برند علاقه پیدا کرده‌است. برای مثال، برند امریکن پست پستچیو از کاراکتر پسته‌ای با متر در دور کمر استفاده‌کرده که قصد دارد رژیمی‌بودن پسته را به‌عنوان میان‌وعده‌ای مناسب جهت کاهش وزن به مشتری ارائه دهد.

برداشت آخر از سفارش طراحی کاراکتر در امر برندینگ و شناخت مشتریان

به‌عنوان آخرین نکته، باید عنوان کنیم که صاحبان برند یا کارفرمایان بهتراست پیش از هرگونه اقدامی در زمینه سفارش طراحی کاراکتر، ابتدا به هویت برند خود توجه کرده و آن را کاملا بشناسند. در قدم دوم، می‌توان به بررسی پرسونای هدف و بازار مشتریان دقت‌کرده تا با بررسی دقیق ویژگی‌های مشتریان و پرسونای هدف نسبت به طراحی یک کاراکتر صحیح اقدام شود.

همانطور که در مقاله طراحی شخصیت تبلیغاتی و 5 سوال برای جذابیت آن اشاره کردیم، ممکن است کاراکتری که برای پرسونای کارمندان اثرگذار است، برای پرسونای کودک موثر نباشد. باید دقت شود که اگر برندی در زمینه پوشاک کودکان فعالیت دارد، باید بداند که پرسونای هدف آن کودک است؛ اما بازار مشتریانش را والدین تشکیل خواهندداد. به همین منظور باید در نظر داشته‌باشد که آیا استفاده از حیوانات می‌تواند کاراکتر مناسبی برای این برند باشند؟

سفارش طراحی کاراکتر

یک تیم کارکشته حرفه‌ای خوب می‌داند که مسائل ساده و به ظاهر پیش پا افتاده در دنیای دیجیتال مارکتینگ می‌توانند چه تاثیرات بی‌نظیری را به دنبال داشته باشند. تیم طراحی و ساخت شخصیت‌های تبلیغاتی استودیو سپهر آماده هستند تا پس از برگزاری یک جلسه رایگان مشاوره، خدمات طراحی کاراکتر مورد نیاز شما را به بهترین وجه انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط