تصویرسازی و طراحی کاراکتر کارتونی ساندویچی بمب امیر

طراحی شخصیت تبلیغاتی و 5 سوال برای جذابیت آن | تفاوت شخصیت برند با شخصیت تبلیغاتی چیست؟

طراحی شخصیت تبلیغاتی و شخصیت برند

طراحی شخصیت تبلیغاتی، تجسم عینی شخصیت برند است. نمادی که می‌توان آن را دید و با آن ارتباط برقرار کرد.

وقتی صحبت از برندسازی می‌شود، یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها پر و بال دادن به شخصیت برند است. شخصیت برند یک مفهوم کلی است که نوع نگاه برند شما را نشان می‌دهد و بسیاری از موضوعات مانند فرهنگ سازمانی گرفته و اصول شما در تعامل با مشتریان را در بر می‌گیرد. همه این موارد می‌تواند در طراحی یک کاراکتر تبلیغاتی برای برند شما ظهور پیدا کند. طراحی یک کاراکتر و شخصیت تبلیغاتی جذاب و خاص به دو پیش زمینه مهم نیاز دارد:

1. شخصیت برند خود را بشناسیم و یا بسازیم

2. مشتری یا مخاطبانی که قرار است با شخصیت تبلیغاتی در تعامل باشند را بشناسیم

در این مقاله از استودیو سپهر؛ استودیوی تخصصی تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، قصد داریم بیشتر درباره مفهوم شخصیت برند و اهمیت شناخت مشتری برای طراحی کاراکتر تبلیغاتی توضیح بدهیم.

شخصیت برند چیست؟ / تفاوت شخصیت تبلیغاتی و شخصیت برند

تفاوت بین شخصیت برند و شخصیت تبلیغاتی شامل موارد و تفاوت‌های مهمی می‌شود. شخصیت برند، در واقع شخصیت شرکت شما است. شخصیت برند، کاراکتری است که مردم، کسب‌وکار شما را با آن می‌شناسند. شخصیت برند باید در همه چیز؛ از اصول بازاریابی شما گرفته تا نحوه پاسخگویی به تماس‌های خدمات پس از فروش منعکس شود. در مقاله طراحی کاراکتر و شخصیت تبلیغاتی  و اهمیت  آن در مارکتینگ درباره اهمیت طراحی کاراکتر و انواع آن صحبت کردیم. اما

اما شخصیت تبلیغاتی، یک کاراکتر خاص است که شما برای نشان دادن برند خود آن را خلق می‌کنید. در واقع کاراکتر تبلیغاتی لحن و احساس کلی برند را تجسم می‌بخشد. شخصیت تبلیغاتی باید در همه کانال‌های ارتباطی ثابت و منحصر به شرکت شما باشد.

کاراکتر تبلیغاتی را باید به عنوان بازیگری که نقش سفیر برند را بازی می‌کند و نماینده مجموعه شما است، در نظر بگیرید. کاراکتر تبلیغاتی باید بتواند تمام ارزش‌ها و ویژگی‌هایی را که می‌خواهید مردم با آن‌ها آشنا شوند را به نمایش بگذارد و بیان کند.

شخصیا تبلیغاتی
استفاده از شخصیت تبلیغاتی در طراحی پاپ آپ برای «شرکت فراپاک» برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر از طراحی شخصیت تبلیغاتی کلیک کنید.

شناختن یا ساختن شخصیت برند / 5 سوالی که باید از خود بپرسید

همانطور که در مقاله “نکات کلیدی در سفارش طراحی کاراکتر” به آن اشاره کرده‌ایم؛ شناخت شخصیت برند یک فرآیند جذاب و در عین حال بسیار مهم و ارزشمند است. صرف هزینه برای کاراکتر برند، این فرصت را به مجموعه شما می‌دهد تا درمورد اینکه چه چیزی برند شما را منحصر به فرد می‌کند بیندیشید و به این دیدگاه برسید که بر اساس این ویژگی‌ها چه کاراکتری برای شما مناسب است.

برای شروع، چند سوال کلی و کلیدی وجود دارد که می‌توانید از خود بپرسید تا شخصیت برند خود را شناسایی کنید:

 • نام تجاری من چیست؟
 • داستان برند من چیست؟
 • ارزش‌های اصلی برند من چیست؟
 • برند من چگونه می‌خواهد توسط عموم درک شود؟
 • می‌خواهم مشتریانم هنگام تعامل با برند من چه احساسی داشته باشند؟

پاسخ به سوالات مطرح شده به شما کمک می‌کند تا از نوع شخصیتی که برای برند شما تناسب بیشتری دارید درک بهتری پیدا کنید.

هنگامی که شخصیت برند خود را شناسایی کردید، باید برای نحوه جان بخشیدن به آن بیندیشید و راهکارهای مختلفی را بررسی کنید. اینجاست که باید خلاق باشید و برای طراحی یک کاراکتر تبلیغاتی که شخصیت برند شما را بازتاب بدهد ایده پردازی کنید.

البته باید توجه کنید که هنوز یک موضوع مهم دیگر باقی مانده که باید درباره‌اش تحقیق شود. شخصیت یا کاراکتر تبلیغاتی مانند پلی بین برند و مشتری عمل می‌کند، پس برای طراحی آن همانطور که گفتیم شناخت مشتری هم لازم است.

در مقاله “ساخت کاراکتر تبلیغاتی” به جنبه های عاطفی داشتن کاراکتر تبلیغاتی برای برندها پرداخته‌ایم.

شخصیت تبلیغاتی از لحاظ روانشناسی چه تاثیری بر مشتری دارد؟

برای طراحی شخصیت تبلیغاتی، بعد از شناخت شخصیت برند نوبت به شناخت مشتری می‌رسد. همچنین اگر بدانید این نوع تبلیغ چطور در ذهن مخاطب عمل و او را درگیر می‌کند، با آگاهی بیشتری دست به طراحی می‌زنید. رعایت این مراحل شانس موفقیت کاراکتر شما را بیشتر خواهد کرد.

 • ایجاد حس آشنایی: کاراکتر تبلیغاتی می‌تواند با ایجاد حس آشنایی با مشتری، احساس راحتی و اعتماد او را جلب کند. این حس آشنایی می‌تواند از طریق ویژگی‌های ظاهری، شخصیت یا رفتار کاراکتر ایجاد شود.
 • افزایش توجه: کاراکتر تبلیغاتی توجه مشتری را حتی برای لحظات کوتاهی به خود جلب می‌کند؛ و این هدف اولیه هر نوع تبلیغاتی است.
 • افزایش یادآوری: شانس اینکه افراد برند شما را با کاراکتر تبلیغاتی برندتان به یاد بیاورند بسیار بیشتر از موارد دیگر مثل لوگو یا محصولات و … است. برای مشاهده نمونه کارهای طراحی لوگو کلیک کنید.
 • افزایش تمایل به خرید: وقتی مشتری برای خرید بین دو محصول مشابه تردید دارد، یک کاراکتر تبلیغاتی جذاب می‌تواند تعیین کننده باشد.
طراحی شخصیت تبلیغاتی

طراحی شخصیت تبلیغاتی برای شرکت ابراهیم

برای درک بهتر که چه نوع کاراکتری بهره‌وری بیشتری برای برند دارد به مقاله 7 راهنمای انتخاب و سفارش کاراکتر و تصویرسازی مراجعه کنید.

طراحی کاراکتر و 3 راه برای تحقیقات بازاریابی و شناخت مشتری

شناخت مشتری‌ها برای خلق یک شخصیت تبلیغاتی موفق اهمیت بسیار زیادی دارد. کاراکتر تبلیغاتی باید با مخاطب هدف ارتباط برقرار کند و برای او جذاب باشد؛ پس باید ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها و علایق او را بشناسد. مثلاً کاراکتری که قرار است مخاطبانش نوجوان‌های دانش آموز باشند بسیار متفاوت از کاراکتری است که می‌خواهیم برای خانم‌های میان سالِ کارمند طراحی کنیم.

تحقیق درباره مشتری یا اصطلاحاً تحقیق بازار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که سه تا از مهمترین روش‌ها را به طور خلاصه اینجا آوردیم:

 • مصاحبه مستقیم با مشتریان: مصاحبه مستقیم با مشتریان یکی از بهترین روش‌ها برای شناخت آنها است. اینکار اطلاعات دست اول و بدون واسطه در اختیار شما می‌گذارد.
 • نظرسنجی از مشتریان: نظرسنجی از مشتریان را می‌توانید با راه اندازی یک سایت باشگاه مشتریان انجام دهید. بهتر است ابتدا یک پرسشنامه هدفمند تهیه کنید و سوالات مورد نظر خود را در آن بگنجانید. این کار کمک می‌کند هم اطلاعات در زمان کمتری جمع‌آوری شود هم تحلیل آنها آسان‌تر باشد.
 • تجزیه و تحلیل داده‌های رفتاری: داده‌های رفتاری شامل اطلاعات مربوط به خرید‌های مشتریان، جستجوی آنها در اینترنت و فعالیت‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی است. تجزیه و تحلیل این داده‌ها شناخت خوبی از مشتری به ما می‌دهد.

تحقیق درباره مشتری‌ها معمولاً بر عهده متخصصان بازاریابی است و کار چندان آسانی نیست. تحقیق بازار باید سه ویژگی مهم داشته باشد تا بتوان از آن در طراحی کاراکتر استفاده کرد: هدفمند، جامع و به‌روز باشد.

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کاراکتر کلیک کنید.

سفارش طراحی کاراکتر و شخصیت تبلیغاتی

در این مقاله کارهایی را که برای خلق یک شخصیت تبلیغاتی جذاب و خاص باید انجام داد، توضیح دادیم. برای انجام این کارها به شکل تخصصی و حرفه‌ایی لازم است با یک مدیر تبلیغات مشورت کنید. مدیر تبلیغات به شما کمک می‌کند بعد از اینکه درباره شخصیت برند خود خوب فکر کردید و از طرفی شناخت خوبی از بازار و مشتریان به دست آوردید برای سفارش طراحی کاراکتر انتظارات خود را به طراحان گرافیک منتقل کنید تا بتوانند شخصیتی را که مورد نظر شماست تجسم ببخشند.

ما در استودیو سپهر، تیم مدیریت تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، آماده‌ایم تا در زمینه‌های مختلف طراحی و تبلیغات به شما مشاوره و خدمات بدهیم. برای طراحی یک شخصیت تبلیغاتی ماندگار ما می‌توانیم در مراحل مختلف از برندسازی تا تحقیقات بازار و طراحی گرافیکی در کنار شما باشیم.

همچنین از طریق صفحه ارتباط با ما، می‌توانید با ما در تماس باشید و درخواست مشاوره یا ثبت سفارش طراحی شخصیت و کاراکتر تبلیغاتی کنید.

یک دیدگاه در “طراحی شخصیت تبلیغاتی و 5 سوال برای جذابیت آن | تفاوت شخصیت برند با شخصیت تبلیغاتی چیست؟

 1. مطلب خیلی خوب و آموزنده ای بود با هم از این مدل مقاله ها بنویسید.
  neshansazan.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط