عکاسی تبلیغاتی

ساخت ویدیوی تبلیغاتی و 14 نکته موثر در جذابیت آن

اهمیت ویدیوی تبلیغاتی

ویدیوی تبلیغاتی، با گسترش روز افزون فضای دیجیتال در دنیای امروز، به یکی از مهمترین ابزارهای مارکتینگ و تبلیغات تبدیل شده است. اما ساخت ویدیوهای با کیفیت و تأثیرگذار کار چندان آسانی نیست.

در این مقاله از استودیو سپهر؛ استودیوی تخصصی تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، درباره برخی نکات و ترفندها برای ساخت ویدیوهای تبلیغاتی حرفه‌ای صحبت خواهیم کرد. مراحل ساخت یک ویدیو معمولا به پیش تولید، تولید و پس از تولید تقسیم می‌شود که در هر کدام از این مراحل به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم.

مرحله پیش تولید ویدیوی تبلیغاتی

همانطور که در مقاله “مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی” به تفصیل توضیح داده‌ایم در مرحله پیش تولید، باید چند کار مهم انجام بدهید؛ آماده شدن برای فیلمبرداری، تعیین بودجه و جدول زمانی و مشخص کردن اهداف. اصول و نکاتی که در این مرحله به کارمان می‌آید را با هم مرور می‌کنیم.

1. با یک سناریو یا دیالوگ شروع کنید

همانطور که در مقاله “تاثیر ویدیو تبلیغاتی در فروش محصولات صنعتی” به آن اشاره کردیم؛ اگر ویدیوی تبلیغاتی شما شامل کار با یک گوینده حرفه‌ای یا افرادی است که با دوربین صحبت می‌کنند، نوشتن یک سناریو یا دیالوگ همیشه ضروری است. برای آسان‌تر کردن این کار، در نظر بگیرید که 140-160 کلمه معمولاً با یک دقیقه ویدیو مطابقت دارد.

2. برای تجسم پروژه، یک استوری بورد بسازید

چیزی را که از ویدیوی نهایی انتظار دارید با کلمات توصیف کنید. ویدیو را به چند بخش تقسیم کنید و هر بخش را با جزییات آن بنویسید. این به شما کمک می‌کند در مرحله تولید ذهنیت روشنی از آنچه اتفاق می‌افتد داشته باشید. با در دست داشتن یک استوری بورد در هنگام تصویربرداری زمانبندی دقیق‌تری خواهید داشت و اتفاقات پیش‌بینی نشده را به حداقل می‌رسانید. بدون برنامه‌ریزی قبلی نمی‌توان انتظار موفقیت داشت، پس اهمیت استوری بورد را کاملاً جدی بگیرید.

3. یک موضوع واحد را انتخاب کنید

هر ویدیوی تبلیغاتی را صرفاً به یک موضوع، پیام یا ایده محدود کنید. ممکن است وسوسه شوید که در یک ویدیو جنبه‌های مختلف کسب و کار خود را منعکس کنید. اما حواستان باشد که این بیشتر شبیه به یک دام است. ویدیوی تبلیغاتی موثر و ماندگار معمولاً ویدیویی است که کوتاه و شامل یک ایده محوریِ خلاقانه و مشخص باشد که پیام را به روشنی منتقل کند.

برای دانستن “اثر ویدیوی تبلیغاتی جذاب در مارکتینگ” کلیک کنید.

4. مکان فیلمبرداری را از قبل مشخص کنید

قبل از اینکه موعد تصویربرداری برسد، خیال خود را از مکان آن راحت کنید. اگر نیاز به اجاره کردن فضا برای ضبط ویدیوی تبلیغاتی دارید، حتما از قبل توافقات اولیه را انجام بدهید تا در روز فیلمبرداری مطمئن باشید فضا در اختیار شماست و طبق برنامه‌ریزی قبلی می‌توانید کار خود را شروع کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای ساخت ویدیوی تبلیغاتی کلیک کنید.

عکاسی تبلیغاتی دستگاه‌های خوشبوکننده خانگی آرورایحه
کارگردانی و مدیریت تولید ویدیوی تبلیغاتی دستگاه‌های خوشبوکننده آرورایحه

5. وسایل مورد نیاز را از قبل آماده کنید

پیش از رفتن به محل فیلمبرداری، فهرستی از وسایل مورد نیاز خود تهیه کنید: سه پایه، سیم، باتری یدکی، نور، میکروفون، پایه میکروفون و هر وسیله دیگری که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید. تنقلات و خوراکی را فراموش نکنید! علاوه بر این، حواستان باشد که همه دستگاه‌ها کاملاً شارژ شده و به درستی کار می‌کنند تا از تاخیر جلوگیری شود.

در مقاله “ساخت ویدیوی تبلیغاتی ارزان” به بیان 10 ترفند برای ساخت ویدیوی تبلیغاتی با بودجه محدود پرداخته‌ایم.

مرحله تولید ویدیوی تبلیغاتی

اگر مرحله پیش تولید ویدیوی تبلیغاتی به خوبی پیش برود در مرحله تولید با چالش‌های کمتری مواجه هستید. با این حال نکات مهمی وجود دارد که در مرحله تولید و در حین تصویربرداری باید به آنها توجه کنید.

6. نورپردازی را دریابید

در تولید ویدیوی تبلیغاتی معمولا به سه منبع نوری مختلف نیاز داریم: یک نور کلیدی که مستقیماً بر سوژه بتابد و به عنوان منبع اصلی روشنایی عمل کند. یک نور پر کننده فضا که برای متعادل کردن نور کلیدی استفاده می‌شود. همچنین یک نور پس‌زمینه که از پشت می‌تابد تا سوژه را از پس‌زمینه جدا کند.

7. برای برداشت‌های زیاد خسیس نباشید

اگر می‌خواهید در مرحله تدوین (مرحله بعد از تولید) دستتان باز باشد و بتوانید ایده‌های خود را در ویدیوی تبلیغاتی پیاده کنید، راهش این است که برداشت‌های زیاد داشته باشید. هر چه راش‌های خام شما بیشتر باشد، انتخاب ویدیوهای با کیفیت برای تدوینگر راحت‌تر خواهد بود.

8. برندیگ بسیار مهم است

سعی کنید المان هایی از برند حتما در ویدیوی تبلیغاتی حضور داشته باشند. با این کار به صورت غیر مستقیم برند را در ذهن مخاطب تثبیت می‌کنید.

9. فوراً فیلم خود را ذخیره کنید

پس از اتمام فیلمبرداری، بلافاصله فیلم خام و ویرایش نشده را در هارد دیسک ذخیره کنید تا از گم شدن یا حذف تصادفی آن جلوگیری کرده باشید. محتاط بودن بهتر از پشیمان بودن است!

ویدیوی تبلیغاتی

​مرحله پس از تولید ویدیوی تبلیغاتی

در این مرحله شما فیلم خام خود را به یک ویدیوی کاملاً صیقلی و آماده برای انتشار، تبدیل خواهید کرد. پس نکات زیر را درنظر داشته باشید.

10. فیلم را قبل از تدوین کوتاه کنید

اکثر نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو به شما این امکان را می‌دهند که هنگام وارد کردن فیلم ابتدا و انتهای آن را برش بدهید. سعی کنید قبل از تدوین، قسمت‌های پرتی ویدیو را پیدا و حذف کنید. این کار کمک می‌کند زمانی که روی تدوین ویدیو تمرکز کرده‌اید، سرعت بیشتری داشته باشید و انرژی کمتری صرف کنید.

11. از Intro و Outro استفاده کنید

اکثر ویدیوهای تبلیغاتی حرفه‌ای یک بخش آغازی و یک بخش پایانی دارند که در آن لوگو یا المان‌های دیگر برند نمایش داده می‌شود. این آغاز و پایان را اصطلاحاً Intro و Outro می‌گویند و معمولا توسط طراح گرافیک با توجه به فضای برند طراحی می‌شود. بعد از طراحی، می‌توان از Intro و Outro در همه ویدیوهای تبلیغاتی استفاده کرد.

12. متن و گرافیک را به ویدیوی خود اضافه کنید

افزودن متن یا گرافیک به ویدیوی تبلیغاتی می‌تواند آن را برای مخاطبان شما جذاب‌تر کند. همچنین از این طریق می‌توانید اطلاعات مهمی را که نمی‌خواهید مخاطب آنها را از دست بدهد، برجسته کنید. به عنوان مثال، می‌توانید در کاور ویدیو، متنی جذاب و مرتبط با موضوع ویدیوی خود اضافه کنید تا توجه افرادی که در شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ی خود را مرور می‌کنند جلب شود. همچنین می توانید لوگوی کسب و کار خود را در گوشه‌ای از قاب تصویر قرار دهید تا آگاهی از برند را افزایش دهید.

13. صدا و موسیقی را فراموش نکنید

همانطور که در مقاله “ترفندهای جذابیت تیزر تبلیغاتی” به آن اشاره کردیم موسیقیِ پس‌زمینه و جلوه‌های صوتی اگر به درستی در ویدیوی تبلیغاتی استفاده شوند در جذب مخاطب تاثیر ویژه‌ای دارند. در واقع، افزودن جلوه‌های صوتی به صحنه‌های خاص می‌تواند ویدیو را به تجربه‌ای همه جانبه برای بینندگان شما تبدیل کند و فضایی را ایجاد کند که اتفاقات روی صفحه را تکمیل و حتی بهبود ببخشد.

14. فرمت‌های مناسب را بشناسید

برای خروجی گرفتن از ویدیوی نهایی باید فرمت خروجی را با توجه به رسانه‌ای که منتشر کننده ویدیوی شماست، انتخاب کنید. رایج ترین فرمت‌های مورد استفاده MP4 و MOV هستند. فرمت MP4 با اغلب دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها سازگار است اما ممکن است کمی کیفیت ویدیو را کاهش دهد. از طرفی فرمت MOV فقط توسط فیس بوک و یوتیوب پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این موارد، باید سعی کنید فایل را با بالاترین کیفیت ممکن که معمولاً رزولیشن 1080P است رندر بگیرید.

در این مقاله سعی کردیم جزییات بیشتری را از مراحل ساخت ویدیوی تبلیغاتی مطرح کنیم. رعایت کردن این نکات برای هر کارگردان یا مدیر تبلیغات که مسئولیت پروژه ساخت ویدیوی تبلیغاتی را بر عهده دارد ضروری است.

سفارش ساخت ویدیوی تبلیغاتی

در دنیای امروز که به دنیای دیجیتال معروف است، ویدیوی تبلیغاتی می‌تواند برگ برنده هر کسب و کار در بازاریابی باشد. با رشد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اگر یک ویدیو جذابیت لازم را داشته باشد می‌تواند به راحتی در بین جامعه هدف همه گیر شود. برای ساخت یک ویدیوی تبلیغاتی حرفه‌ای و جذاب باید از یک تیم تبلیغات کمک گرفت.

ما در استودیو سپهر، همکاری با چندین برند معتبر را در زمینه کارگردانی و تولید ویدیوهای تبلیغاتی در رزومه خود داریم. نمونه کارهای ما را می‌توانید در سایت استودیو سپهر مشاهده کنید.

دپارتمان عکاسی و تصویربرداری استودیو سپهر آماده‌ست تا در زمینه ساخت ویدیوی تبلیغاتی، مشاوره‌های لازم را به شما بدهد و از صفر تا صد تولید یک ویدیوی تبلیغاتی در کنار شما باشد.

از طریق صفحه ارتباط با ما، می‌توانید با ما در تماس باشید و درخواست مشاوره یا ثبت سفارش ساخت ویدیوی تبلیغاتی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط