کاتالوگ محصولات شرکت ابراهیم 2022

طراحی کاتالوگ و بازاریابی | 5 گام برای طراحی کاتالوگ جذاب در بازاریابی

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ در بازاریابی و پرزنت برند و محصولات، از اولین اقداماتی است که می‌توان در راستای گسترش بازار و مشتری‌یابی انجام داد. کاتالوگ به عنوان مجموعه نوشتار، تصاویر، گرافیک و مطالب تبلیغاتی، برند و فعالیت‌های یک شرکت را به خوبی معرفی می‌کند و در صورت داشتن شرایط، طراحی و ساخت حرفه‌ای می‌تواند به سفیر تبلیغاتی شرکت‌ها تبدیل شود.

در این مقاله از استودیو سپهر؛ استودیوی تخصصی تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، قصد داریم مراحل و ویژگی‌هایی که باعث اثرگذاری و جذابیت کاتالوگ می‌شود را بررسی کنیم.

5 گام برای طراحی کاتالوگ با استراتژی بازاریابی موفق

1. اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید

هنگام فکر کردن و برنامه‌ریزی برای طراحی کاتالوگ، داشتن درک عمیق از اهداف ضروری است. هرچه هدفتان از طراحی کاتالوگ شفاف‌تر و مشخص‌تر باشد، استراتژی قوی‌تری خواهید داشت و این یعنی کاتالوگ شما با نیازها و علایق مخاطبان هماهنگی بیشتری دارد.

وقتی اهداف بازاریابی خود را به صورت مشخص در ذهن داشته باشید می‌توانید بهترین تصاویر، لحن، سبک، جمله‌بندی، ترتیب محتوا و … را برای طراحی کاتالوگ خود انتخاب کنید.

پرسش‌های زیر به شما کمک می‌کنند هدفتان را بهتر بشناسید:

 •  آیا به دنبال فروش بیشتر یک محصول خاص هستید؟
 • چه خدماتی را ارائه می‌دهید که می‌خواهید مخاطبان هدف شما بیشتر روی آن تمرکز کنند؟
 • آیا بازار یا مخاطب جدیدی در نظر دارید و می‌خواهید با یک مقدمه قانع کننده با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؟
 • کاتالوگ‌های خود را پست می‌کنید یا آنها را در یک نمایشگاه تجاری یا رویداد در اختیار مشتری می‌گذارید؟

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کاتالوگ و بروشور اینجا کلیک کنید.

2. نوع کاتالوگ خود را تعیین کنید

طراحی کاتالوگ دسته‌بندی‌های مختلفی دارد. شما باید بر مبنای اهدافی که در مرحله قبل بیان کردید نوع کاتالوگی که متناسب با اهداف بازاریابی شماست را انتخاب کنید.

انواع کاتالوگ

 • کاتالوگ‌های اطلاعات محور:

کاتالوگ‌های اطلاعات محور معمولاً برای آموزش یا ارائه اطلاعات در مورد کسب و کار شما یا یک موضوع خاص طراحی می‌شوند. مثلاً یک کتابچه راهنمای آموزشی که در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد و هدفش ارتقا دانش و مهارت‌های نیروی انسانی شرکت است، یک کاتالوگ اطلاعات محور محسوب می‌شود.

این نوع کاتالوگ بیشتر برای اهداف آموزشی، اطلاع رسانی، برندسازی و اهدافی از این دست طراحی می‌شوند و به صورت مستقیم در فروش تاثیر ندارند. در یک جمله هدف کاتالوگ‌های اطلاعات محور ایجاد شخصیت خاصی برای برند شما است که مخاطبان شما را تشویق می‌کند تا برند شما را به جای رقیب انتخاب کنند. برای اینکه بتوانیم در بازار رقابتی امروز در یاد مشتریان بمانیم باید از مواردی مانند کاتالوگ، کارت ویزیت و هدایای تبلیغاتی استفاده کنیم، شما می‌توانید در مقاله طراحی کارت ویزیت و تاثیر آن در تبلیغات شخصی و تجاری در رابطه با اثر کارت ویزیت در تجارت بیشتر مطالعه کنید.

 • کاتالوگ‌های تبلیغاتی

 وقتی صحبت از کاتالوگ می‌شود معمولا کاتالوگ تبلیغاتی به ذهن میاید. رایج‌ترین نوع کاتالوگ، کاتالوگ تبلیغاتی است که به آن کاتالوگ محصولات هم می‌گویند.

اهداف یک کاتالوگ تبلیغاتی معمولاً شامل واداشتن مخاطبان به خرید، افزایش فروش، اعلام یک محصول جدید، یا برجسته کردن یک دسته کامل از محصولات یا خدماتی است که کسب و کار شما ارائه می‌دهد.

 • کاتالوگ‌های موضوع محور

این کاتالوگ ها قسمت خاصی از کسب و کار یا خط خاصی از محصولات شما را منعکس می‌کنند. به عنوان مثال، کاتالوگ محصولات خانگی در مقابل کاتالوگ محصولات صنعتی، یا مثلا کاتالوگ تولید ملّی.

 • کاتالوگ‌های جنرال

فهرست و اطلاعات همه محصولات در این کاتالوگ گنجانده می‌شود. در واقع کاتالوگ جنرال به عنوان راهنمای مشتری در پیدا کردن قیمت، اطلاعات، و تصاویر محصولات عمل می‌کند. از طرفی این کاتالوگ به بازاریاب هم کمک می‌کند بتواند تک صفحه‌های هر محصول را به صورت جداگانه برای مشتریان بفرستد.

3. برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید

فرآیند طراحی کاتالوگ و آماده سازی محتوای متنی و تصویری ممکن است برای هر نوع کاتالوگی متفاوت باشد. با این حال، کاتالوگ‌های موفق، ویژگی‌های ثابتی دارند.

مهمترین مواردی که باید در جهت برنامه‌ریزی محتوا به آن توجه کنید این موارد هستند:

مشتریان و مخاطبان هدف شما

چه کسی در حال حاضر محصولات یا خدمات شما را خریداری می‌کند؟ جمعیت شناسی، موقعیت جغرافیایی، گروه سنی، درآمد، علایق و… آن‌ها چیست؟ آن‌ها در مورد محصولات شما چه می‌گویند و چرا شما را به رقبای شما ترجیح می‌دهند؟ اگر بتوانید به این سوالات پاسخ دهید، متوجه خواهید شد که پایگاه مشتری شما چه کسانی هستند. این بدان معناست که می‌توانید پیام‌ها، تصاویر محصول، سبک و موارد دیگر را برای افزایش تعامل و ترغیب بیشتر مخاطبان، متناسب با آنها تنظیم کنید.

محصولات یا خدمات شما

اگر طیف وسیعی از محصولات یا خدمات را ارائه می دهید، باید بهترین ها را برای برجسته کردن در کاتالوگ انتخاب کنید. یعنی محصولاتی که بیشترین فروش را دارند. تمرکز کاتالوگ‌تان را چه از لحاظ تصویری چه از لحاظ متنی روی محصولاتی بگذارید که بیشترین خواهان را دارند. وقتی موفق شدید توجه مشتری را جلب کنید، آن‌ها به برند شما علاقه‌مند میشوند و تمایل پیدا می‌کنند محصولات و پیشنهادهای دیگر شرکت شما را هم بررسی کنند.

رقبای شما

این مهم است که بدانید رقبای شما چه کاری انجام می‌دهند و چگونه محصولات یا خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. هنگامی که یک مشتری بالقوه در حال سنجش مزایا و معایب پیشنهادات شما در مقابل رقبای شماست، از جمله قیمت، جزئیات محصول، خدمات خاص و … باید تلاش کنید محتوای شما منحصر به فرد، متمایز است و در عین حال شامل مشوق‌هایی باشد که مشتری را جذب کند. همچنین محتوا باید بتواند مخاطب را مجاب کند که چرا برند شما بهتر است.

لوگو یکی دیگر از المان‌های مهمی است که در کاتالوگ استفاده می‌شود و وجود آن در کاتالوگ به نوعی امضاء برند است. شما می‌توانید درمقاله طراحی لوگو و تاثیر آن در مارکتینگ اثر داشتن یک لوگوی حرفه‌ای و زیبا در مارکتینگ را مطالعه کنید و همچنین برای مشاهده نمونه کارهای طراحی لوگو کلیک کنید.

4. برای اندازه‌گیری نتایج کمپین بازاریابی خود، یک روش داشته باشید

قبل از شروع طراحی کاتالوگ، باید بدانید که چگونه می‌خواهید میزان موفقیت کمپین بازاریابی کاتالوگ خود را اندازه گیری کنید. شما به راهی نیاز دارید تا مشخص کنید که فروش به دلیل ارسال کاتالوگ انجام شده است. اگر نتوانید بگویید که این فروش مستقیماً با کمپین بازاریابی کاتالوگ شما مرتبط است،  یعنی نمی‌توانید آن را اندازه‌گیری کنید.

چند مورد از روشهای ردیابی کاتالوگ را با یک توضیح مختصر در زیر آورده‌ایم:

 • QR کد: QR کد راه خوبی است که مخاطب به سرعت و به راحتی برای ثبت سفارش یا کسب اطلاعات بیشتر، به وب سایت یا برنامه شما دسترسی پیدا کند. سپس این امکان را دارید که منبع بازدید از وب سایت و سفارش‌های ثبت شده از این طریق را شناسایی کنید.
 • کدهای تبلیغاتی: کدهای تبلیغاتی اغلب شامل مشوق‌هایی مانند تخفیف یا خدمات رایگان هستند. می‌توانید یک کد تخفیف در کاتالوگ بگذارید که مشتری‌ها در هنگام پرداخت دیجیتال یا حضوری آن را در سایت وارد کنند یا برای متصدی بخوانند. با این روش می‌توانید هر فروش انجام شده از این طریق را به عنوان فروشِ حاصل از کمپین کاتالوگ، علامت‌گذاری کنید.
 • روش‌های مربوط به فروش اینترنتی، تلفنی یا پستی: می‌توانید یک فرم چاپ شده در انتهای کاتالوگ بگذارید و از مخاطب بخواهید بعد از پر کردن فرم آن را برای شما پست کند. یا یک فرم دیجیتال بسازید و آدرس اینترنتی آن را در کاتالوگ بگذارید. همچنین می‌توانید آدرس ایمیل یا شماره تلفن مخصوصی را در کاتالوگ معرفی کنید تا بتوانید تعداد افرادی را که به دلیل دریافت کاتالوگ با شما تماس گرفته یا ایمیل ارسال کرده‌اند، اندازه‌گیری کنید.

دفترچه راهنمای محصولات نیز مانند کاتالوگ در رابطه با محصولات برند حاوی اطلاعات و آموزش محصول است. برای مشاهده نمونه کارهای طراحی دفترچه راهنما کلیک کنید.

مرحله 5: محتوا را نهایی و طراحی کاتالوگ را شروع کنید

با پشت سر گذاشتن مراحل قبل شما آماده نهایی کردن محتوا و طراحی یک کاتالوگ هستید که بازاریابی محصولات شما را بهبود دهد.

برای طراحی کاتالوگ چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • به مخاطب هدف خود دقت کنید: تصاویر کاتالوگ شما باید منعکس کننده اتمسفر جمعیت هدف شما باشد تا با پیام‌های کاتالوگ شما هماهنگ باشد. لحن و سبک باید با گروه سنی یا صنعت مخاطب شما متناسب باشد. به عنوان مثال، اگر مخاطبان هدف شما سهامداران شرکت هستند، یک لحن و سبک حرفه‌ای و مطمئن را انتخاب کنید.
 • از تصاویر مرتبط و توصیفی استفاده کنید: تصاویر و گرافیکی که انتخاب می‌کنید باید به صورت بصری بر محصولات، خدمات یا پیامی که تصمیم گرفته‌اید برجسته کنید، تأکید کنند. این تصاویر باید به وضوح نشان دهند که محصول یا خدمات شما چیست و یک داستان ایجاد کند. یک حس، که به مخاطبان شما نشان می‌دهد که انتخاب پیشنهادات شرکت شما چگونه برای آنها ارزش آفرین خواهد بود.
 • برند خود را متمایز کنید: لوگو، نام شرکت، رنگ‌های برند، اطلاعات تماس و سایر عناصر ضروری برند شما باید قابل مشاهده باشند. این به این دلیل است که مخاطبان شما بدانند کاتالوگ از چه کسی است و یادآوری برند را افزایش می‌دهد.
 • به کمپین های قبلی کاتالوگ خود بی‌اعتنا نباشید: اگر در گذشته از بازاریابی کاتالوگ استفاده کرده‌اید، در مورد طراحی و قالب‌بندی یا چیدمان کاتالوگ می‌توانید از تجربیات کاتالوگ قبلی یا حتی ابزارهای تبلیغاتی مشابه مثل کارت پستال یا بروشور هم استفاده کنید.

برای اینکه شناخت بیشتری از اهمیت لوگو برای برند می‌توانید مقاله “چگونه لوگو به شناخت برند کمک می‌کند” را مطالعه کنید.

سفارش طراحی کاتالوگ

راه اندازی یک کمپین بازاریابی موفق زیر نظر یک مدیر تبلیغات می‌تواند برگ برنده هر کسب و کاری باشد.

من سپهر سخنور، مدیر تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، همراه همکارانم در دپارتمان گرافیک آماده‌ایم با شما برای طراحی کاتالوگ و کمپین تبلیغاتی همکاری کنیم. ما می‌توانیم با توجه به نوع کسب ‌و کار و مخاطبان هدف شما، یک کاتالوگ منحصربه‌فرد و جذاب برای شما طراحی کنیم.

اگر شما هم در نظر دارید یک کمپین بازاریابی از طریق طراحی و چاپ کاتالوگ راه اندازی کنید، ما در استدیو سپهر آماده مشاوره دادن و همکاری با شما هستیم. از طریق صفحه ارتباط با ما، می‌توانید با ما در تماس باشید و درخواست مشاوره یا ثبت سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط