ویدیوی تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی / 4 اصل طلایی برای ساخت یک تیزر جذاب

ساخت تیزر تبلیغاتی و اهمیت آن

ساخت تیزر تبلیغاتی نقش بسیار مهمی در ایجاد علاقه و کنجکاوی مخاطبان برای آشنایی بیشتر با محصول یا برند دارد. تقریبا هر روز در رسانه‌های مختلف مانند تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی، اینترنت و حتی سینما، انواع تیزرها و ویدیوهای تبلیغاتی را می‌بینیم. در یک تیزر تبلیغاتی که معمولاً یک ویدیوی کوتاه است، اغلب محصولات، خدمات یا خود برند معرفی می‌شود.

در این مقاله از استودیو سپهر؛ استودیوی تخصصی تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، درباره ساخت تیزر تبلیغاتی، اهمیت آن، مراحل ساخت ویدیوی تبلیغاتی و … صحبت خواهیم کرد.

انواع تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزرهای تبلیغاتی را می‌توان بر اساس عوامل مختلفی مانند محتوا، ساختار و هدف به انواع مختلفی تقسیم کرد.

تقسیم تیزرها بر اساس محتوا

 • معرفی محصول

متداول‌ترین تیزرها، تیزرهای معرفی محصول هستند. معمولاً یک محصول جدید یا ویژگی جدید یک محصولِ قبلاً شناخته شده، در این نوع تیزرها به مخاطب معرفی می‌شوند.

 • معرفی برند

گاهی یک کسب ‌و‌ کار یا مجموعه با ساختن یک ویدیوی تبلیغاتی سعی می‌کند برند خود را در ذهن‌ها ماندگار کند. در این نوع ویدیو تمرکز روی تبلیغ برند است و محصولات یا خدمات در حاشیه قرار دارند.

 • مقایسه‌ای

وقتی بخواهیم یک محصول را با محصولات مشابه و هم رده مقایسه کنیم از این نوع تیزر استفاده می‌کنیم.

 • فراخوان اقدام (Call to Action)

 محتوای برخی ویدیوهای تبلیغاتی دعوت از مخاطب برای انجام کاری است. مثلاً خرید محصول، بازدید از وب‌سایت یا ثبت نام در یک خبرنامه. این تیزرها را اصطلاحاً Call to Action می‌گویند.

در مقاله “ساخت ویدیوی تبلیغاتی ارزان” به بیان 10 ترفند برای ساخت ویدیوی تبلیغاتی با بودجه محدود پرداخته‌ایم.

تقسیم تیزرها بر اساس ساختار

 • رئال

تیزرهای تبلیغاتی رئال بر پایه تصاویر واقعی ساخته می‌شوند. در این ویدیوها ابتدا از محصول یا کاربری که در حال استفاده از محصول است، تصویربرداری می‌شود سپس این تصاویر توسط کارگردان یا تدوینگر با هم مونتاژ می‌شوند.

 • موشن گرافی

بجای استفاده از تصاویر واقعی ممکن است در برخی ویدیوهای تبلیغاتی ترجیح بدهیم از شکل‌های گرافیکی متحرک استفاده کنیم. به این ویدیوها موشن گرافی می‌گویند که تنوع زیادی دارند و می‌شود در آن از انواع اشکال، نمادها و نوشته‌ها برای جذب مخاطب استفاده کرد.

 • انیمیشن

از لحاظ ساختار تیزرهای انیمیشنی و موشن گرافی در یک خانواده هستند اما تفاوت اصلی در این است که معمولاً ویدیوهای انیمیشنی دارای شخصیت‌های کارتونی و سناریو هستند. همچنین تبلیغات انیمیشنی معمولاً از ویدیوهای موشن گرافی طولانی‌تر هستند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تیزرهای تبلیغاتی موفق اغلب ترکیبی از انواع تیزرهایی هستند که در بالا اشاره کردیم.

شناخت انواع تیزرها به ما کمک می‌کند تا با توجه به نوع مخاطب و اهداف تبلیغات، بتوانیم برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی موفق اقدام کنیم.

برای مشاهده نمونه کارهای ساخت ویدیوی تبلیغاتی کلیک کنید.

4 اصل یک تیزر تبلیغاتی موفق

ساخت تیزر تبلیغاتی نقش مهمی در موفقیت یک کمپین تبلیغاتی ایفا می‌کند. یک تیزر تبلیغاتی خوب به طور خلاصه باید از چهار اصل پیروی کند: توجه، ارتباط، توضیح و ترغیب

1. توجه

اولین و مهم‌ترین عنصر یک تیزر تبلیغاتی، توجه است. تیزر باید بتواند توجه مخاطب را در چند ثانیه اول جلب کند. با استفاده از تصاویر جذاب، صداهای گیرا یا داستان‌های جالب می‌توانیم توجه مخاطب را جلب کنیم.

2. ارتباط

تیزر باید با مخاطب هدف ارتباط برقرار کند و بتواند نیازها یا خواسته‌های پنهان او را برآورده کند. برای اینکه این اتفاق بیافتد لازم است در مرحله پیش تولید، تحقیقات بازار را انجام داده باشیم و مخاطب هدف را به‌خوبی بشناسیم.

3. توضیح

تیزر باید محصول یا برند را به‌طور مختصر و واضح معرفی کند. در پایان تیزر، مخاطب باید درک درستی از محصول یا برند داشته باشد.

4. ترغیب

تیزری موفق محسوب می‌شود که حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کند و او را ترغیب کند به انجام اقدامی که معمولاً در انتهای ویدیوهای تبلیغاتی از مخاطب خواسته می‌شود. مثل تماس گرفتن با شرکت، ارسال پیامک، بازدید از فروشگاه، ثبت نام در سایت و…

حالا که با اصول چهارگانه تیزرهای موفق تبلیغاتی آشنا شدیم، ببینیم ساخت یک ویدیوی تبلیغاتی چه مراحلی دارد.

برای مشاهده نمونه کارهای انیمیشن و شخصیت سازی کلیک کنید.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزر تبلیغاتی را اگر بخواهیم به صورت خلاصه توضیح دهیم در مجموع سه مرحله کلی دارد: پیش تولید، تولید و پس تولید. در مرحله پیش تولید که اغلب زمان بیشتری صرف آن می‌شود، مشخص کردن اهداف، تحقیق بازار و تهیه استوری بورد را انجام می‌دهیم. پس از آن در مرحله تولید فیلمبرداری آغاز می‌شود و در مرحله پس تولید، ویدیوهای خام تدوین شده و در نهایت خروجی می‌گیریم.

به طور خلاصه مراحل ساخت تیزر معمولاً به این صورت انجام می‌شود:

 • مشخص کردن اهداف

همانطور که در مقاله “14 نکته در مورد ساخت ویدیوی تبلیغاتی” گفتیم باید قبل از شروع ساخت تیزر، اهداف خود را از ساخت تیزر مشخص کنید. شما می‌بایست دانید که از ساخت تیزر چه می‌خواهید. آیا هدف شما صرفاَ برندینگ است و به نتایج بلند مدت این نوع تبلیغ امید دارید؟ آیا می‌خواهید مخاطب را به خرید محصول ترغیب کنید؟ یا اینکه هدف شما فرهنگ سازی در یک حوزه مشخص است؟

 • تحقیق بازار

پس از مشخص کردن هدف یا هدف‌ها، باید تحقیقات بازار انجام دهید تا بتوانید مخاطب هدف خود را بهتر بشناسید. سن، جنسیت، شغل، علایق و نیازهای مخاطب هدف را در این مرحله مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • نوشتن سناریو و تهیه استوری بورد

پس از شناخت اهداف و مخاطب هدف، نوبت به نوشتن سناریو و استوری بورد تیزر می‌رسد. سناریو داستان تیزر را مشخص می‌کند و استوری بورد تصاویر و صحنه‌های تیزر را به‌صورت گرافیکی نشان می‌دهد. استوری بورد در واقع کمک می‌کند تا مراحل فیلمبرداری و تدوین سریع‌تر و منظم‌تر انجام شود.

برای اطلاع از 10 مرحله مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی به مقاله “مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی” مراجعه کنید.

 • تصویربرداری

برای ساخت تیزر تبلیغاتی علاوه بر سناریست و کارگردان به یک تیم حرفه‌ای تصویربرداری نیاز داریم. در این مرحله تیم تصویربرداری با هدایت کارگردان و طبق استوری بورد تهیه شده، تصویرهای مورد نیاز را ظبط می‌کند.

 • تدوین

ویرایش ویدیوهای خام، ترکیب کردن آنها، اضافه کردن موسیقی، جلوه‌های ویژه، صداگذاری و … همه اینها بخشی از فرآیند تدوین ویدیو است که نهایتاً تیزر را برای خروجی گرفتن آماده می‌کند.

 • خروجی

پس از تدوین، تیزر را می‌توان در فرمت‌های مختلف مثل  MP4، AVI  و WMV خروجی گرفت.

برای اینکه از اهمیت عکاسی صنعتی و کاربردهای آن در برندسازی و معرفی محصولات آگاه شوید به مقاله عکاسی صنعتی مراجعه کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای کارکترسازی و طراحی شخصیت کلیک کنید.

تیزر تبلیغاتی را کجا پخش کنیم؟

پس از ساختن یک تیزر تبلیغاتی با این چالش مواجه هستیم که تیزر خود را از چه کانالی و یا در چه پلتفرمی پخش کنیم که بیشترین تاثیر را داشته باشد؟ البته این سوال پیش از ساخت تیزر باید پاسخ داده شود، چون مطمئناً در محتوا و شکل تیزر تبلیغاتی شما موثر خواهد بود. مثلا تیزری که قرار است در تلویزیون پخش شود متفاوت از تیزری است که برای تبلیغات ایمیلی درنظر گرفته می‌شود.

انتخاب کانال مناسب برای پخش تبلیغات ویدئویی به عوامل مختلفی مانند نوع محصول یا خدمات، مخاطب هدف و بودجه تبلیغاتی بستگی دارد.

برای دانستن “اثر ویدیوی تبلیغاتی جذاب در مارکتینگ” کلیک کنید.

کانال‌هایی که ما می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم:

 • تلویزیون
 • شبکه‌های اجتماعی
 • اینترنت
 • فیلم‌های سینمایی
 • بازی‌های موبایلی
 • تبلیغات ایمیلی
 • تبلیغات بنری
 • تبلیغات کلیکی

سفارش ساخت تیزر تبلیغاتی

شاید تا 10 سال پیش، تیزر تبلیغاتی تنها در اختیار شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای مطرحی مانند بانک‌ها بود. اما امروزه، با رشد فناوری‌های ارتباطی، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند از این ابزار قدرتمند برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کنند.

ما در استودیو سپهر در هشت سال گذشته، برای برندهای مختلف، تیزر تبلیغاتی‌های متنوعی تولید کرده‌ایم که برخی از آنها هنوز هم در تبلیغات آنها استفاده می‌شوند. نمونه‌کارهای ما را در زمینه تیزر تبلیغاتی می‌توانید در سایت مشاهده کنید.

ما در استودیو سپهر، آماده‌ایم تا در زمینه ساخت تیزر تبلیغاتی، مشاوره‌های لازم را به شما بدهیم و صفر تا صد تولید یک ویدیوی تبلیغاتی را بر عهده بگیریم. از طریق صفحه ارتباط با ما، می‌توانید با ما در تماس باشید و درخواست مشاوره یا ثبت سفارش ساخت تیزر تبلیغاتی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط